Beváslólista
A vegyi osztály helyett, a tartós élelmiszerek osztálya lesz a fő beszerzési forrásunk.
Az alábbiakra lesz szükségünk:
- két-három liter 20 %-os ecet,
- több zacskó szódabikarbóna,
- durva szemű étkezési só,
- egy-két liter citromlé,
majd a vegyi osztályon a tisztítószereknél keressünk
- mosószappant,
- dörzsis szivacsot,
- gumikesztyű. (ecetszagú és kipirososott kezek ellen)
Ezek segítségével eltűnik a vízkő, kidugul a lefolyó, fényes lesz a csempe, ragyógóan tiszta az üveg, foltmentes az abrosz, szagtalan a hűtő.
Utánna a patikából szerezzünk be:
- egy üvegcse hidrogén-peroxidot (ha nincs, egy fodrászkellék szaküzletben biztosan kapunk),
- egy zacskó bóraxot,
- egy üveg 70 %-os alkoholt.
Ha a környezetbarát takarítást választod, el kell mondanom egy titkot.
A kulcsszó a türelem: ezek a szerek kevésbé agresszívak, így lassabban hatnak. Az 5-10 perces várakozás helyett 30 percet, makacsabb szennyeződések esetén lehet, hogy egy-két órát is várnunk kell.
Általános tisztítószer
Reszeljük le a mosószappant, oldjuk fel forró vízben, keverjünk hozzá egy evőkanál bóraxot, két deciliter citromlevet és egy 1 liter melegvizet - ezzel a mix-szel minden mosható felület- a hűtő ajtajától a csempéig - tisztítható.
A kőpadló felmosásához keverjünk össze két kávéskanál szódabikarbónát, két kávéskanál bóraxot, két evőkanál ecetet, és ezt öntsük bele 5 liter vízbe.
A forró víz szinte minden kórokozót elpusztít, így aminek nem árt a meleg, forralással vagy forró vízzel fertőtlenítsük.
A makacs, nehezen eltávolítható foltok ellen először próbáljuk ki a citromlevet. Ha semmi hatás, a nátrium- hipoklorit tartalmú szerek helyett a szakértők a hidrogén-peroxid vagy bórax használatát javasolják, amely azonos hatású, de kevésbé szennyezi a környezetet és az egészségre sem olyan ártalmas.
Konyha
Edénytisztításra tökéletesen alkalmas az ecet vagy a citrom, míg súrolásra konyhasót vagy szódabikarbónát ajánlunk.
A levakarhatatlan, odaégett maradékkal csúfított edényeinkbe töltsünk egy kevés vizet, oldjunk fel benne két teáskanál szódabikarbónát, majd keveréket forraljuk fel. Miután kihűlt a víz, dörzsöléssel könnyen felszámolható minden barna, ismeretlen eredetű folt.
Ugyanezt az eredményt érjük el, ha az edénybe töltött vízbe egy marék sót szórunk, felforraljuk, és tisztítás előtt fél napot állni hagyjuk.
A zsíroscsempéket töröljük át ecet és víz 1:1 arányú keverékébe mártott ruhával, makacsabb szennyeződések ellen próbálkozzunk nedves rongyra szórt szódabikarbónával.
A mosogató kiválóan tisztítható - és fertőtleníthető is egyben - egy marék durva szemű konyhasóval. Kezeinket kímélendő a szivacs dörzsis felületével súroljunk.
Fürdőszoba
Vízkő- és rozsdafolteltávolításban a szódabikarbóna, az ecet és a citromlé verhetetlenek.
Keverjünk össze 1: 1 arányban ecetet forró vízzel, és egy dörzsis szivaccsal súroljuk át a mosdót, a kádat, a csempéket. Ha az ecet savanyú szagát kellemetlennek találjuk, ugyanezt a hatást érhetjük el szódabikarbónás meleg vízzel: egy liter vízhez két-három evőkanál por adagolandó. Minél töményebb az oldat, annál nagyobb a tisztítóhatás.
Ahol már szabad szemmel, messziről is jól látható vízkőrétegalakult ki, oda töményen is önthetjük az ecetet, sőt, ha szeretnénk, hogy egy adott felületen stabilan megtapadjon az oldószer, keverjük össze az ecetet liszttel, és az így kapott pépet kenjük a csaptelepre és a zuhanyrózsára, majd egy-két óra elteltével, forró vízzel öblítsük le, végül száraz ronggyal dörzsöljük fényesre. Ha elégedetlenek vagyunk a csillogás-faktorral, egy deci víz és egy deci citromlé keverékébe mártott ronggyal javíthatunk a helyzeten.
A fajanszvízkőmentesítésére is kiváló az ecet: öntsünk egy egész üveggel a lefolyóba, majd kb. fél liter forró vízzel locsoljuk meg, és hagyjuk hatni órákon át. Praktikus este elvégezni a fentieket, és a savat egy éjszakán átdolgoztatni - reggel kelve, egyetlen öblítéssel egész vízkőtömbök robbanhatnak le a WC-csésze faláról. És persze ne feledkezzünk meg a WC-kefe gyakori használatáról se!
Az eldugult lefolyók ellen hatékony a következő - szintén este vagy hétköznap reggel elvégzendő - módszer: két púpos evőkanál szódabikarbonát szórjunk a lefolyóba, öntsünk hozzá ecetet, majd dugaszoljuk be. Pár óra elteltével öntsünk forró vizet a lefolyóba - ami így "újra átfolyó"-vá válik.
A fugában és a sarkokban megbúvó penészfoltoktól megszabadulhatunk, ha ecetet öntünk rájuk, és egy éjszakán áthatni hagyjuk.
A zománcozott felületeken éktelenkedő rozsdafoltok ellen hatékony fegyver a citromlé
A fent említett felületeket nagyszerűen meg lehet tisztítani ecet és víz keverékével:
készítsünk pucoló-permetet egy rész ecet és négy rész víz keverékéből, öntsük egy szórófejes flakonba, és azt spricceljük az üvegre, majd újságpapírral - ne szöszölő, szakadó, málló papírtörlővel - töröljük szárazra, fényesítsük csíkmentesre.
Vízlágyítóként régebben szinte kizárólag a környezetre káros foszfátokat használtak, amelyeket az utóbbi időben különböző, szintén káros kőolajszármazékokkal helyettesítettek. A jó megoldás a növényi eredetű szappan, amely nem okoz efféle problémákat.
Keverjünk össze két rész kukoricakorpát egy rész bórax-szal! Szórjuk egyenletesen a szőnyegre és egy óra múlva porszívózzuk ki. A foltokat töröljük át szappanos vízbe kevert ecettel.
Kiváló fabútor és fapadló ápolószer a meleg tejbe mártott rongy. A bútoron keletkezett karcolásokra is van orvosság: a műbútorasztalos előtt próbálkozzunk csonthéjasaink termésével: a világos színű fát félbevágott mogyoróbéllel, sötétet dióbéllel dörzsöljük be; a rendetlen, felelőtlen vendégek poharai generálta foltokat pedig étolaj és 70 %- os alkohol 1: 1 arányú keverékével kezelhetjük.
Légfrissítő Forraljunk egy kis lábasban fahéjdarabokat és szegfűszeget, majd tegyük a fűtőtestre!
Ezüsttisztító-szer Tegyünk egy darab alufóliát egy lábas aljára! Öntsünk bele vizet, egy evőkanál szódabikarbónát és egy evőkanál sót! Forraljuk ebben az oldatban az ezüstöt három percig, vagy áztassuk bele tíz percre!
Folttisztító (alap) Készítsünk masszát citromléből és szódabikarbónából, amit aztán 20 percig hagyjunk állni a foltos felületen. Ezután súroljuk át kefével!
Részletes folt tisztítás a mosásnál található.
- Mosószappan
- Szódabikarbóna
- Ecet
- Citromlé
A mosószóda (nátrium-karbonát) általános vízlágyító-, áztató-, zsíroldó- és tisztítószer. Kis mennyiség is elegendő belőle. Áztatáshoz 15 liter vízhez kb. 1-2 evőkanál mosószódát adjunk. Ha a mosóporunkhoz mosószódát keverünk, kevesebb mosópor, az ajánlott mosóporadag akár egyötöde is elegendő.
Ajánlott adagolás tehát: 50 ml mosópor + 50-100 ml mosószóda.
Mosópor-felhasználásunk csökkentésével már sokat tehetünk környezetünk megóvásáért.
Mosószappanból szappanpelyhet sajtreszelő segítségével készíthetünk, amellyel a mosóport lehet helyettesíteni. A szappanpehely gyapjúkímélő mosásra is alkalmas. Az élővizekben teljesen lebomlik. Mosószappant bármely illatszerboltban beszerezhetünk.
A szódabikarbóna (nátrium – hidrogén - karbonát) hatásában a mosószódához hasonlít, de annál gyengébben lúgos, vízben jól oldódó fehér por. Patikában 200 grammos csomagolásban kapható.
Az ecet, fertőtlenítő -, és vízkőoldószer. Az utolsó öblítővízbe keverve lágyítja a mosott ruhát és élénkíti a színeit. Az öblítőtartályba az előzőleg vízzel háromszorosára higított húsz százalékos ecetet önts, a jelzés szerint, vagy egy csészényit! A háztartásokban alkalmazott, hígított ecet a környezetre nem ártalmas.
A citromlé gyenge, természetes sav. Fehérítőszerként használhatod. A természetben lebomlik.
A mosás - Folt tisztítás
- Áztatás
- Adagolás
- Öblítés
- Szárítás
- Vasalás
Áztassuk 10 percig hideg, sós vízben, majd mossuk ki szappannal!
ÖblítésA bolti öblítők bevonatot képeznek a szövet szálain: ettől a ruha puha és illatos lesz, és a szintetikus szálas anyagok elektromos feltöltődése is csökken. A puhaságnak és az illatnak azonban ára van: miattuk 20 %- kal csökken a textília nedvességfelvevő- képessége.
A törlőrongyok, törölközők, pelenkák, fehér neműk illatos öblítése így többet árt, mint használ.
Ráadásul nem bomlanak le a víztisztító berendezésekben, tehát terhelik az élő vizeket. Ezen kívül a szintetikus öblítők hatóanyagai, mivel a textíliában maradnak, bőrirritációt is kiválthatnak az arra érzékenyebb személyeknél.
Az ecet minden textília színélénkítő, puhító hatású öblítő szere.
Önts az öblítőtartályba előzőleg vízzel háromszorosára higított 20 %-os ecetet! Ne félj, nem marad tőle ecetszagú a ruha. Semlegesíti a mosószer-maradványokat, megakadályozza a sötét pamut holmi csíkozódását, segít megőrizni a sztreccs anyag rugalmasságát.
Ha mindenképpen illatosítani szeretnél, kb 15 csepp illóolajat csöppents az utolsó öblítővízbe. (ennek mennyisége az illóolaj minőségétől is függ)